Czym jest zarządzanie ryzykiem? To jeden z najbardziej istotnych elementów całego zarządzania projektami. W końcu bez względu na to, jaki charakter posiada nasz projekt, z pewnością istnieje wiele czynników, które mogą mu zagrażać. Jak to weryfikować i skutecznie zarządzać ryzykiem w projekcie? Przedstawiamy kilka porad dla początkujących.

Ryzyko zewnętrzne i wewnętrzne

Aby skutecznie szacować niebezpieczeństwa, które mogą sprawić, że nasz projekt nie dojdzie do skutku, musimy określić zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrze. Czynniki wewnętrzne w organizacji to wszelkie postawy ludzi, wypadki przy pracy, usterki sprzętu, strajki – wszystko, co wywodzi się bezpośrednio z któregoś z zasobów organizacji.

Czynniki wewnętrzne mogą dzielić się na polityczne, ekonomiczne, technologiczne, kulturowe czy społeczne. W każdej z tych sfer znajdziemy wiele zagrożeń, które mogą bezpośrednio oddziaływać na realizację projektów.


Szkolenia z controllingu. Sprawdź, przetestuj. Wybierz firmę szkoleniową roku


Zarządzanie ryzykiem w projekcie – po co i jak?

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z istoty niwelowania zagrożeń – w końcu aby realizacja projektu przebiegała sprawnie, musimy wiedzieć z jakimi niebezpieczeństwami możemy się spotkać, którym z nich można przeciwdziałać, a na które należy się przygotować i reagować w momencie, gdy one wynikną.

Jednak jak to robić? Szacowanie ryzyka jest bardzo trudnym zadaniem, jednak nauki o zarządzaniu dają nam kilka technik i metod, dzięki którym nasze przewidywania mogą być bardziej precyzyjne, a wykorzystywane do ochrony projektu narzędzia – skuteczniejsze.

Kto więc powinien zarządzać ryzykiem projektowym? Osoba taka musi spełniać dwa kryteria. Po pierwsze powinna mieć wiedzę na temat wpływu makrootoczenia oraz znać podstawowe narzędzia wykorzystywane w ocenie ryzyka, które umożliwią późniejsze sformułowanie strategii zabezpieczającej.

Z drugiej zaś osoba ta musi bardzo dobrze znać sam projekt, jego cel i charakterystykę: bez takich wiadomości trudno liczyć na precyzyjne umiejscowienie projektu oraz wykreślenie obszarów, które mogą mu zagrażać.